İş Güvenliği Uzmanlığı Hizmetleri


6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 6, 7 ve 8 inci maddeleri gereği işverenler iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini sağlamakla yükümlüdür. İş güvenliği uzmanlığı hizmetleri  6331 sayılı kanun ve yönetmelikleri ile tanımlanmıştır.

İş güvenliği uzmanları, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve bağlı yönetmelikler çerçevesinde belirlenmiş görev, yetki ve sorumlulukları kapsamında çalışma ortamını ve çalışma prosedürünü analiz eder, iş yerlerinde güvenlik, sağlık ve çevre ile ilgili yapılması gereken düzenlemeleri tespit eder, düzenleyici ve önleyici faaliyetlerde bulunurlar.

Yöntem Akademi bünyesinde bulunan alanında uzman ve nitelikli iş güvenliği uzmanları; çalışanların, eğitim, çalışma güvenliği ve her türlü iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini düzenler, sevk ve idare eder.

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

Mühendisler, mimarlar, teknik öğretmenler ya da üniversitelerin fen, edebiyat, fizik, kimya ve biyoloji fakültelerinden mezun olmuş kişiler iş güvenliği uzmanı olabilirler.

İş güvenliği uzmanlığı 3 sınıfa ayrılır,

C sınıfı; yalnızca az tehlikeli sınıfa giren iş yerlerinde çalışabilirler.

B sınıfı; tehlikeli ve az tehlikeli iş yerlerinde çalışabilirler.

A sınıfı; Tüm tehlike sınıflarındaki iş yerlerinde çalışabilirler.

Yöntem Akademi, iş güvenliği uzmanlığı hizmetlerini sağlamasının yanı sıra, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından iş güvenliği uzmanlığı eğitimi vermek üzere yetkilendirilmiş tam kapsamlı bir eğitim merkezidir! 

 İş Güvenliği Uzmanlarının Görevleri

  • İş yerindeki tehlikeleri tanımlamak
  • İş yerinin, İş Sağlığı ve Güvenliği kanununda belirtilen kriterlere uygun hale gelmesini sağlamak
  • Çalışanları tehlikeli çalışma koşullarından koruyacak bir iş güvenliği kültürü oluşturmak
  • İş yeri çalışanlarına temel iş güvenliği konularında eğitim vermek. Bu konular, güvenlik ekipmanlarının doğru kullanımı ya da acil durumlarda yapılması gerekenler olabilir.
  • İş yerindeki kaza oranını en aza indirerek işverenin tazminat, sigorta primi gibi giderlerini kısmasını sağlar.

Yöntem Akademi, sağladığı iş güvenliği uzmanlığı hizmetleri ile uzun vadeli iş güvenliği hedeflerinize ulaşmanızı sağlar.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği

İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliği ile ilgili bilgi almak isterseniz bize ulaşın, sizi bilgilendirelim.

Hizmet Talep Formu için Tıklayınız.