Kimler Diğer Sağlık Personeli / İşyeri Hemşiresi Olabilir?

Kimler Diğer Sağlık Personeli / İşyeri Hemşiresi Olabilir?
22 Mart 2019 Cuma Blog

Kimler Diğer Sağlık Personeli / İşyeri Hemşiresi Olabilir?

Diğer Sağlık Personeli / İşyeri Hemşiresi unvanını alabilmek için, üniversitelerin hangi bölümlerinden mezun olmak gerekir? Hangi bölüm mezunları, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı adına ÖSYM tarafından yapılan sınavlara katılımcı olmaya hak kazanabiliyor? Birçok kişi Diğer Sağlık Personeli / İşyeri Hemşiresi olabilmek için mezun olmaları gereken bölümleri ve gereken şartları merak ediyor.

Yasal iş sağlığı ve güvenliği hizmeti sağlayabilmek için kişinin geçerli bir Diğer Sağlık Personeli / İşyeri Hemşiresi belgesine sahip olması gerekmekte. Bu yetki belgesini alabilmenin yolu ise, ÖSYM tarafından yılda 2 kez gerçekleştirilmekte olan Diğer Sağlık Personeli sınavlarında başarılı olmaktan geçiyor.

Diğer Sağlık Personeli sınavlarına başvuru yapabilmek için  sağlık meslek liselerinin veya üniversitelerin lisans/ön lisans bölümlerinden hemşirelik, sağlık memuru, acil tıp teknisyeni/teknikeri ve çevre sağlığı teknisyeni/teknikeri unvanının verildiği diplomalara sahip olunması gerekiyor.

Bu bölümlerden mezun olan kişilerin söz konusu sınavlara katılımcı olabilmeleri için bir diğer ön koşul da, Yöntem Akademi Eğitim Merkezi / Yöntem Akademi OSGB gibi Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir eğitim merkezinde zorunlu eğitimlerini tamamlamış olmaları.

Bu koşulları sağlayan ve zorunlu eğitimlerini tamamlayan katılımcılar Diğer Sağlık Personeli / İşyeri Hemşiresi sınavlarına katılabilmekte.

Sınavlarda başarılı olan katılımcılar, Diğer Sağlık Personeli / İşyeri Hemşiresi unvanlarını kazanarak mesleğe adım atabilmekteler.